ساره دانشور
ساره دانشور

نکات مهم که درمورد ارز مسافرتی باید بدانیم

  •  1400-01-21
  •  

ارز مسافرتی را هنگامی که قصد سفر به خارج از کشور داریم ا زطریق صرافی ها فراهم سازی می‌ کنیم اما سوال این جاست که چه ارزی را باید تهیه کنیم؟ یکی از مقولاتی که در چند سال جدید وارد حوزه مسافرت های برون مرزی زمینی یا هوایی هموطنان جهانگرد شده موضوع ارز مسافرتی و شیوه و فرآیند دریافت آن هست.

 

اکنون، برای دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش بینظیر خارج از کشور نیز ارز دانشجویی تخصیص داده می شود که در صورت تحصیل در دانشگاه های ارزشیابی شده وزارت علوم، ماهانه ارز مشخصی به شما پرداخت خواهد شد.

 

اکنون که بهار ۹۶ را سپری می‌ کنیم، موج دوم سفرهای بهاری هموطنان پس از تعطیلات نوروزی به مقصدهای گردشگری گوناگون منطقه و قاره های دیگر آغاز شده و به نظر می رسد، صدها هزار هموطن با بحث ارز مسافرتی اعم از گردشگری و زیارتی و درمانی و تحصیلی مواجه میباشند. اگر شما هم قصد دریافت ارز مسافرتی را در روزهای آینده دارید، مطالعه این گفتار پیشنهاد می شود.

چرا ارز مسافرتی؟

ارز مسافرتی، به مسافران خارج از کشور به صورت یک بار در سال تخصیص داده می شود. یعنی شما چه به صورت زمینی، چه به صورت هوایی و چه به صورت دریایی سفر کنید، یک بار در سال این فرصت را خواهید داشت تا بر اساس حواله ارزی، ارز مسافرتی را دریافت نمایید.

 

این ارز، بهایی به نسبت کمتر از ارز آزاد دارد و با دقت به هزینه های پرداخت خروجی و هزینه های ایاب و ذهاب به فرودگاه و مسائلی از این دست، چنین ارزی حتی اگر به شما ۳۰۰ دلار هم پرداخت شود،‌ می تواند هزینه های فوق الذکر را به جهت تفاوت ارز مسافرتی با آزاد به نوعی پوشش دهد.

 

از طرفی، ارز مسافرتی برای واجدان شرایط، یکی از حقوق مسافران در سفرهای خارج از کشور هست که به نظر می رسد دریافت آن، خالی از لطف نیست. برای تهیه ارز مسافرتی، می بایستی به یکی از شعب بانک های عامل در سراسر کشور مراجعه کنید.

 

اشخاص بالای ۱۲ سال می توانند یک بار در سال، ارز مسافرتی به نرخ مبادله ای طبق ضوابط و مقررات جاری ارزی ابلاغی توسط بانک مرکزی تا سقف ۳۰۰ دلار دریافت کنند. این رقم چند سال پیش، ۱۰۰۰ دلار ایالات امریکا بود که به علت افزایش نرخ ارز و کاهش درآمدهای ارزی دولتی، به یک سوم کاهش یافت.

 

بانک های سامان، ملی و ملت، اکنون حواله های ارزی مسافرتی را صادر میکنند. دقت داشته باشید که شعب بانک های عامل فوق الذکر در سراسر کشور،‌ تنها بر اساس مدارکی که در زیر به انها اشاره می‌کنیم، حواله ارزی برای شما صادر میکنند و می بایست در سالن ترانزیت فرودگاه یا در پایانه های مرزی، نسبت به دریافت ارز اقدام کنید.

 

بنابراین هیچ یکی از شعب بانک ها در سطح کشور، ارز به شما پرداخت نخواهند کرد. دقت داشته باشید که تفاوتی بین حواله ارزی بانک سامان با بانک ملت یا ملی نیست و از هر بانکی که حواله ارزی معتبر دریافت کنید، همان سقف ارزی در فرودگاه به شما پرداخت خواهد شد.

 

اگر شما با خانواده ۵ نفری خود سفر می کنید، ‌میتواند جمعا ۱۵۰۰ دلار ایالات امریکا،‌ ارز مسافرتی به نرخ مبادله ای دریافت کنید که همانگونه که قبلا گفتیم، تفاوت نرخ ارز مبادله ای با آزاد این رقم، در بدترین حالت، کل هزینه های خروجی و ایاب و ذهاب شما به فرودگاه و بالعکس را پوشش می دهد.

 

چه مدارکی برای دریافت ارز مسافرتی احتیاج داریم؟

بسیارند مسافرانی که برای دریافت ارز مسافرتی به شعب بانک های عامل در سراسر کشور مراجعه میکنند، اما مدارک مورد نیاز را جهت تشکیل پرونده با خود به همراه نمی برند و همین امر، سبب می شود تا در صدور حواله ارزی، کارشان به تاخیر بیفتد.

 

به علت آنکه معمولا صدور حواله ارزی تا ساعت ۱۲ در بانک های عامل سراسر کشور انجام می شود و تا پایان وقت اداری (ساعت ۴ عصر) نیست، بنابراین شما در طول روز، وقت محدود تری برای دریافت حواله ارزی دارید. برای همین،‌ جهت پیشگیری از اتلاف وقت و با دقت به حجم درخواست ها در نیمه نخست سال، پیشنهاد می شود که مدارک زیر را در مراجعه به شعبه با خود همراه داشته باشید:

 

۱-اصل و عکس صفحه اول گذرنامه

حتما در مراجعه به بانک جهت دریافت حواله ارزی، اصل و عکس صفحه نخست گذرنامه ای که حداقل از زمان سفر شما، ۶ ماه اعتبار داشته باشد با خود همراه داشته باشید. عدم همراهی این سند، اولین شرط صدور حواله ارزی را نخواهد داشت.

 

اگر با خانواده سفر می کنید، اصل گذرنامه کلیه همراهان نیز با خود به بانک برده و عکس رنگی یا سیاه و سفید صفحه اول را نیز در اختیار شعبه قرار دهید. دقت داشته باشید که اگر همراهان شما کم تر از ۱۲ سال سن داشته باشند، به آنها حواله ارز مسافرتی داده نمی شود.

 

۲-اصل و عکس بلیط هواپیما

حتما در مراجعه به شعبه بانک جهت دریافت حواله ارز مسافرتی، اصل و عکس بلیط هواپیما که ممهور به مهر آژانس باشد را نیز به همراه داشته باشید. این از مدارک دریافت حواله ارز مسافرتی هست که شما بتوانید ثابت کنید که در فلان تاریخ، عازم کشور مقصد هستید.

 

اگر اینترنتی بلیط را خریداری کردید، کد رهگیری و اطلاعات شرکت صادر کننده بلیط، تاریخ و زمان خرید و همین طور تاریخ حرکت می بایست روی آن قید شده باشد. این اطلاعات را باید برای کلیه همراهان نیز به شعبه ارائه دهید.

 

۳-اصل و عکس روادید

اگر به کشوری سفر می کنید که داشتن روادید در مبدا، از الزمات سفر هست،‌ می بایست اصل و عکس روادید مزبور را نیز ضمیمه مدارک دریافت حواله ارز مسافرتی کنید. اگر شما به کشورهایی سفر می کنید که مثل ترکیه یا گرجستان، داشتن روادید در مبدا، الزامی ندارد، از این قاعده مستثنی هستید.

 

۴-اصل و عکس فیش عوارض خروج از کشور

اصل و عکس فیش عوارض خروج از کشور را حتما باید برای هر مسافر، ضمیمه پرونده درخواست حواله ارز مسافرتی بکنید. هر فردی باید به طور جداگانه،‌ عوارض خروج از کشور را پرداخت کند و شما نمی توانید برای چند بار تردد، یک بار تنها عوارض پرداخت کنید.

 

بنابراین به ازای هر همراهی که با شما به سفر خارج از کشور می آید، عوارض خروج از کشور جداگانه پرداخت و آن را ضمیمه مدارک درخواست حواله ارز مسافرتی بکنید.

 

۵-اصل کارت ملی

اصل کارت ملی کلیه افرادی که درخواست حواله ارز مسافرتی می‌ کنند هنگام درخواست، الزامی هست.

 

۶-تکمیل فرم درخواست

این فرم می بایست از شعبه بانک عامل دریافت و بر اساس اطلاعات مورد نیاز از مسافر، تکمیل شود. دقت داشته باشید که این اطلاعات،‌ اطلاعات حقوقی مهم بوده و ثبت می شود،‌ لذا ارائه اطلاعات مخدوش، سبب نقض حقوق قانونی شده و بعضا با پیگرد قانونی همراه می شود. لذا تلاش کنید تا برای پیش گیری از اتلاف وقت و سردرگم نشدن در فرودگاه جهت دریافت حواله ارزی، اطلاعات این برگه به درستی تکمیل و در اختیار بانک قرار بگیرد.

 

انچه باید در دریافت ارز مسافرتی بدانیم

در دریافت ارز مسافرتی، رعایت بعضی از نکات اهمیت دارد:

 

۱- حضور شخص متقاضی دریافت ارز مسافرتی در شعبه برای احراز هویت و تکمیل فرم درخواست و امضا‌‌ٔء فرم، الزامی هست. یعنی اگر شما به همراه همسر و فرزند خود سفر می کنید، در صورتی که فرزند بالای ۱۲ سال دارید، می بایست ایشان نیز در صورتی که برایش درخواست ارز مسافرتی می کنید،‌ در شعبه حضور داشته باشید.

 

۲- الزامی برای ارائه شناسنامه قدیم یا جدید جهت درخواست صدور حواله ارزی در شعب وجود ندارد.

 

۳- اگر گذرنامه شما اخیرا تعویض شده هست یا المثنی دریافت کرده اید، می بایستی گذرنامه قبلی را نیز به متصدی ارزی شعب بانک های عامل ارائه دهید تا بررسی گردد.

 

۴- برای پیش گیری از اتلاف وقت در زمان تکمیل مدارک، معادل ریالی کل ارز درخواستی را در کارت شتابی که در اختیار دارید موجه داشته تا بتوانید پس از اعلام متصدی باجه، آن مبلغ را پرداخت کنید. الزامی برای پرداخت از کارت شتابی که متعلق به شما باشد، نیست.

 

۵- در زمان درخواست صدور حواله ارز مسافرتی، فرودگاهی که پرواز شما از آنجا انجام می شود را به متصدی باجه اعلام کنید تا در حواله و مدارک قید کند. یعنی اگر از فرودگاه تبریز یا فرودگاه امام تهران قصد سفر به خارج از کشور را دارید،‌ می بایست نام فرودگاه را اطلاع دهید. چرا که در آن فرودگاه تنها به شما ارز مسافرتی پرداخت می شود.

 

۶- اگر شما امسال در اولین سفر خارج از کشور خود،‌ پیروز به دریافت ارز مسافرتی نشده اید، این فرصت برای شما تا ۲۹ اسفند ۹۶ محفوظ هست که درخواست ارز مسافرتی برای سفرهای بعدی بکنید.

 

۷- ارز مسافرتی برای سفر انجام نشده تعلق می گیرد.

 

۸- بعضی از مسافران دقیقه ای نودی،‌ درخواست ارز مسافرتی را به روز آخر قبل از پرواز موکول می‌کنند که این موضوع شانس دریافت حواله و گرفتن ارز در سالن ترانزیت را کاهش می دهد.

 

۹- اگر خواهان دریافت ارز مسافرتی در سال جدید هستید، اطلاعات لازم را از روابط عمومی بانک های عامل کسب کنید.

 

۱۰- به علت آنکه بانک های خاصی در کشور، حواله ارزی مسافرتی صادر می‌کنند، نزدیک ترین شعبه به محل سکونت یا محل کار خود را انتخاب کنید و شب قبل، محل این شعبه را شناسایی کنید.

 

۱۱- کلیه ایرانیانی که مقیم خارج از کشور میباشند، نمی توانند ارز مسافرتی به نرخ مبادله ای دریافت کنند.

 

۱۲- بعضی از بانک ها مثل بانک سامان، این امکان را برای دریافت کنندگان ارز مسافرتی فراهم کرده اند که از همان شعبه ای که ارز درخواست کرده اند، بیمه مسافرتی نیز دریافت کرده تا سفر خود را بیمه کنند. گرچه این بیمه، از شرایط دریافت حواله ارزی نیست.

 

درمورد ارز زیارتی

ارز زیارتی، مبلغش کم تر از ارز مسافرتی هوایی هست و مخصوص آن دسته از هموطنانی هست که قصد عزیمت به مقصدهای گردشگری مذهبی همچون عتبات عالیات و بیت الله الحرام را دارند. این افراد می توانند همچون شرایط ارز مسافرتی، یک بار در سال درخواست ارز مسافرتی زیارتی کرده و ۲۰۰ دلار کشور آمریکا به نرخ مبادله ای، ارز دریافت کنند.

 

آن ۳ بانک معرفی شده، در اساس صدور حواله ارز زیارتی نیز فعال میباشند. قابل ذکر هست که دریافت حواله ارز زیارتی و همین طور دریافت ارز زیارتی در زمانی امکان پذیر هست که هویت شخص دریافت کننده،‌ محرز شود. یعنی شما به نیابت کسی نمی توانید حواله ارزی را نقد کنید.همین طور، می بایست نام شما بعنوان درخواست کننده ارز زیارتی در درگاه سازمان حج و زیارت قید شود.

 

شرایط دریافت ارز مسافرتی دانشجویی

اگر شما در سال جدید، عازم یکی از کشورهای جهان برای تحصیل هستید، به شما بر اساس قوانین بانک مرکزی، ارز دانشجویی تعلق می گیرد. این ارز، به دانشجویان آزاد غیر بورسیه که در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در یکی از دانشگاه های خارج از کشور به صورت حضوری (و نه غیر حضوری و آنلاین) مشغول به تحصیل میباشند، تعلق می گیرد.

 

شرط دریافت این ارز آن هست که شما حتما در دانشگاه هایي مشغول به تحصیل شده باشید که توسط سیستم معیاربندی دانشگاهی اداره کل دانش آموختگان خارج از کشور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ارزشیابی شده باشد و در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم باشد.

 

اگر شما در یکی از دانشگاه های خارج از کشور که مورد تایید وزارت علوم نیست مشغول به تحصیل شوید یا دوره آموزشی شما به صورت آنلاین یا غیر حضوری باشد، ارز دانشجویی به شما تعلق نخواهد گرفت. دریافت ارز دانشجویی منوط به تایید وزارت علوم کشورمون و تایید سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد هست.

 

یعنی اگر شما در سوئد مشغول به تحصیل هستید، نامه پذیرش شما و گواهی اشتغال به تحصیل شما برای هر ترم تحصیلی، می بایست از دانشگاه سوئدی به سرکنسولگری ایران در استکهلم ارسال تا مهر و امضا شده و به تهران ارسال شود. بعضی از این فرآیندها را به صورت اینترنتی نیز می توان انجام داد.

 

از طرفی، به دانشجوی مقطع کارشناسی خارج از کشور، ارز دانشجویی تعلق نمی گیرد. جهت دریافت ارز دانشجویی، حتما الزامی به حضور دانشجو نیست. چرا که وی در خارج از کشور مشغول به تحصیل هست. لذا پدر یا مادر یا همسر می توانند از جانب وی، فرآیندهای اداری و حقوقی را انجام دهند.

 

اگر هیچ کدام از این افراد نبودند، وکیل پایه یک دادگستری نیز می تواند با وکالت نامه معتبر، که در آن انجام امور دریافت ارز دانشجویی قید شده باشد، این فرآیند ها را به نیابت انجام دهد.به دانشجویان خارج از کشور که واجد شرایط برای دریافت ارز دانشجویی باشند، ماهانه ۱۰۰۰ دلار ایالات امریکا به نرخ مبادله ای و به اعضای خانواده همراه آنها نیز ماهانه ۵۰۰ دلار ایالات امریکا به نرخ ارز مبادله ای تخصیص داده می شود.

 

کل مبلغ ریالی ارز دانشجویی می بایست به حساب بانک عامل در سراسر کشور پرداخت و فیش پرداختی به همراه مدارک زیر، به بانک های عامل اعطا شود.

 

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ارز دانشجویی

برای دریافت ارز دانشجویی،‌ مدارک زیر می بایست ضمیمه پرونده شود:

۱- اصل شناسنامه و کارت ملی هویتی شخصی که درخواست کننده ارز دانشجویی هست.

۲- عکس گذرنامه شخص متقاضی

۳- عکس روادید دانشجو

 

۴- اصل نامه وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت و آموزش پزشکی مبنی بر اشتغال به تحصیل متقاضی در زمان درخواست ارز دانشجویی برای ترم مشخص در سال مشخص.

 

۵- نامه وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری با وزارت بهداشت و آموزش پزشکی مبنی بر تایید دانشگاه اشتغال به تحصیل.

 

نکته ۱: در راستای تحقق راهبردهای کلان سازمان امور دانشجویان در جهت الکترونیکی نمودن واصلاح فرایند های کاری و نیز در جهت تسهیل، سرعت بخشی و عدم نیاز به مراجعه ي حضوری در روند رسیدگی به درخواست های ارز دانشجویی از تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۴ حواله فیزیکی (کاغذی) صادر نشده هست.

 

بنابراین پس از تایید درخواست توسط کارشناس اداره تسهیلات دانشجویی، دانشجو یا بستگان درجه یک یا وکیل قانونی وی باید ابتدا از بخش “فهرست درخواست ها” در سامانه ي نشا کد رهگیری ر ا پرینت بگیرند و سپس مستقیماَ به شعب ارزی بانک تجارت یا سامان در سراسر کشور برای دریافت ارز دانشجویی مراجعه نمایند.

 

ضمن این که از این پس برای کسانی که قصد ثبت نام جدید دارند پرداخت هزینه ي ثبت نام فقط به صورت الکترونیکی امکان پذیر هست.

 

نکته۲: با دقت به مصوبه هیئت محترم وزیران و نامه شماره ۴۲/۱/۱۱۸۸۹۹ مورخ ۴ دی ۱۳۹۵ معاونت محترم پشتیبانی و مدیریت منابع سازمان امور دانشجویان، متقاضیان جهت ارائه هر یک از خدمات ذیل از تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ نسبت به واریز مبلغ یکصد و پانزده هزار ریال (یازده هزار و پانصد تومان) به شماره حساب ۲۱۷۲۰۱۹۰۰۶۰۰۲ نزد بانک ملی شعبه فردوسی، به نام درآمد های اختصاصی غیر قابل برداشت سازمان اقدام نمایند.

 

اضافه بر این فیش، می بایست مدارک زیر را نیز ضمیمه پرنده درخواست ارز دانشجویی بکنید:

۱- صدور نامه معرفی نخست برای درخواست معافیت تحصیلی

۲- تمدید معافیت تحصیلی

۳- معرفی به اداره کل گذرنامه (خروجی)

۴- گواهی اشتغال به تحصیل که به تایید دانشگاه مقصد و مهر کنسولگری ایران در کشور مقصد رسیده باشد.

 

برای دریافت ارز دانشجویی، ایجاد پروفایل و پرونده در سامانه نشا ضروری هست. برای ثبت نام به این بخش مراجعه کنید.دقت فرماييد که رشته هايی نظير: پزشی، دندانپزشکی و ساير رشته های مربوط به وزارت بهداشت نمی توانند از طريق اين سامانه اقدام به ثبت نام و از تسهيلات آن بهره گیری نمايند.

 

سوالات مهم برای ارز دانشجویی

معرفي به بانک برای دریافت ارز دولتی چگونه هست؟

 

پس از ثبت درخواست ارز در سامانه و در صورت تائيد درخواست يك كد رهگيري از طريق سامانه دريافت مي نمائيد و شما بعنوان دانشجوی مورد تایید وزارت برای بازه مشخصي از تحصيلتان می‌تواند ارز دولتی از بانک دریافت نمایید.

 

یعنی وزارت علوم گواهی اشتغال به تحصیل شما را تایید و قید میکند که شما برای بازه چند ماهه می‌ تواند ارز دولتی دریافت نمایید.بطور مثال اگر در گواهی اشتغال به تحصيل ترم جاری شما که به تاييد نمایندگی ایران در کشور محل تحصیلتان رسیده، قید شود شما در ترم جاری به مدت ۴ ماه اشتغال به تحصيل دارید، شما پس از تاييديه این وزارت،

 

با در دست داشتن نامه معرفی به بانک که این اداره در اختیار شما قرار می دهد، پس از مراجعه به بانک مورد نظرتان که تسهیلات ارزی در اختیار عموم قرار می دهد، به اندازه بازه ۴ ماهه می‌ تواند ارز دولتی دریافت نمایید.

 

مراحل انجام کار در سامانه نشا وزارت علوم چگونه هست؟

 

اگر متقاضي دریافت نامه معرفی به بانک برای دریافت ارز دولتی هستید. مراحل زیر را می بایست انجام دهید

 

۱. ثبت نام در سامانه نشا و تشکيل پرونده گام نخست برای شما تشکيل پرونده در سایت نشا هست. شما می‌ تواند بصورت الکترونيکي ثبت نام را صورت دهید.

 

برای ثبت نام شما می‌تواند وارد سایت نشا به این آدرس شوید و از لینک ثبت نام که در بالاي صفحه دیدن می کنید بهره گیری نماييد پس از ثبت نام در سایت نشا، شماره پرونده، نام کاربری و گذرواژه حساب کاربری در اختیارتان قرار خواهد گرفت. به خاطر سپردن این موارد بسیار اهمیت دارد.

 

۲. ورود به سامانه نشا و پروفايل شخصی خود و ثبت درخواست نامه معرفی به بانک پس از تشکيل پرونده و دریافت نام کاربری و گذرواژه، شما می‌تواند از طريق لینک ورود به سامانه نشا، وارد پروفايل شخصی خود شوید.بنابرین پس از ورود به سامانه، از منوی مدیریت درخواست ها، انتخاب ثبت درخواست نامه بانک را انتخاب کرده و فرم مربوط به آن را به دقت پر نماييد. برای تسهيل در دریافت نامه مورد نظر، از طريق بانك در سراسر کشور انتخاب شده اند.

 

بنابرین نیازی به حضور در این اداره نیست و شما می‌تواند نزدیک ترین موسسه را انتخاب نمایید. از طرفی شما می بایست تاريخ مطلوب خود را برای دریافت نامه، در آن فرم انتخاب نمایید تا پس از تایید درخواستتان در آن تاريخ به شعبه بانك انتخابی خود مراجعه نماييد.

 

پس از ثبت درخواست، شما درخواست خود را در فهرست درخواست ها خواهید دید که در اوضاع انتظار قرار گرفته هست.

 

شرايط بهره گیری از تسهيلات غير ارزی دانشجويی چیست؟

 

برای بهره گیری از تسهیلات غیر ارزی دانشجویی وزارت علوم به دانشجویان خارج از کشور، داشتن مدرک زیر الزامی هست:

 

تحصيل در دانشگاه مورد تأييد وزارت علوم تحقيقات و فناوری.

 

ارائه گواهی اشتغال به تحصيل جديد (به تاريخ روز) با تأييد نمايندگی جمهوری اسلامی ايران در خارج از کشور .
ارائه ريز نمرات سال های قبل.

 

روشن بودن وضعيت نظام وظيفه برای دانشجویان پسر.
در اختیار داشتن: کارت پايان خدمت، داشتن كارت معافيت دائم، داشتن معافيت تحصيلی برای تحصيل در خارج از كشور‌.
ضمیمه نمودن کارت پايان خدمت؛ کارت معافيت دائم؛ نامه معافيت تحصيلی.
ثبت نام در سایت نشا و ايجاد پروفايل

نظر خود را بگذارید