ساره دانشور
ساره دانشور

سراوان؛ سرزمین روستاهای گردشگری ناشناخته

  •  1399-12-08
  •  

بخش جالق شهرستان سراوان دارای ۱۵۴ اثر از جمله بناهای تاریخی، محوطه های باستان، و چشم اندازهای طبیعی بکر و دیدنی است که برخی از آثار این بخش در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

از دیرباز بخش جالق به شهر «گلشن» معروف بوده، این بخش دارای مقبره های تاریخی، منابع غنی تاریخی، قلعه، باغات میوه و نخلستان های سر به فلک کشیده است.

فضای رویایی و کم نظیر گذر قنوات پر آب از میان نخلستان های سر به فلک کشیده این بخش، چشم هر بیننده ای را به خود معطوف می کند.

مقابر شیشه ریز از جمله مهم ترین آثار بخش جالق به شمار می رود که در منطقه سورو، کوهکن و شیشه‌ ریز منطقه واقع شده که در بیشتر مناطق این معابر نماد طلیب مشاهده می شود.


این بناها از خشت خام و گل ساخته شده اند و دارای سقف گنبدی شکل هستند که به گفته حمزه ندرت زهی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سراوان ارتفاء آن به ۱۰ تا ۱۸ متر می رسد  که دارای ۲۰ تا ۴۰ متر زیربنا است.

مقابر شیشه ریز برج های دو قلو به صورت دو اتاق در کنار هم قرار گرفته اند، که در دیواره های آن حفره های کوچکی مشاهده می شود که به گفته بومیان منطقه در گذشته نوزادانی که جان خود را از دست می دادند، درون دیوارها دفن می شدند.

مقابر شیشه ریز در میان نخلستان های زیبا و دیدنی بخش جالق قرار دارند که قدمت این بناها به دوره سلجوقیان و ایلخانی باز می گردد.

بافت تاریخی و وجود قنوات پر آب و نخلستان های با شکوه شهر جالق موجب شده تا از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان باغ شهر و پایگاه پژوهشی به تصویب رسد.


روستای ناهوک یکی از زیباترین روستاهای سیستان و بلوچستان به شمار می رود که در بخش جالق شهرستان سراوان ‌قرار دارد.

این روستای هدف گردشگری شهرستان سراوان با جاذبه های منحصر به فرد در تمامی فصول سال پذیرای گردشگران بی شماری از سراسر کشور است.

    
دره نگاران از دیگر آثار بخش جالق است که در دهستان هدف گردشگری ناهوک قرار دارد، در این دره مجموعه ای بی نظیر و کم نظیر از نقوش کنده کاری شده روی سنگ و صخره هامشاهده می شود که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

این دره در ۳۶ کیلومتری شمال غربی روستای ناهوک قرار دارد که بنا به نظر باستان شناسان، قدمت این مجموعه سنگ نگاره که بزرگ ترین سنگ نگاره شناخته شده در ایران می باشد، ۱۰ هزار سال است.

نظر خود را بگذارید