ساره دانشور
ساره دانشور

راهنمای سفر به شوش؛ بازمانده‌‌ای از تمدن ایلام

  •  1400-01-10
  •  

شوش شهر کوچکی‌ است با گنجینه‌ای از آثار باستانی. راهنمای سفر شوش به کمک شما آمده تا اگر مسافر جنوب هستید، برای بازدید از دیدنی‌های شوش برنامه‌ریزی کنید.

ایلام پایتخت زمستانی هخامنشیان بوده است. شوش اکنون در استان خوزستان و در ۲۴ کیلومتری دزفول قرار دارد. بیشتر مردم شوش عرب زبان هستند.

سفر به شوش شاید سفر لوکسی به‌شمار نرود،‌ اما اگر به بازدید از مکان‌های باستانی و تاریخی و کهن علاقه‌مند هستید، سفر بسیار شیرین و به‌یاد ماندنی در پیش خواهید داشت. این راهنمای سفر کمک می‌کند دیدگاه واقعی‌تری برای برنامه‌ریزی سفر به شوش داشته باشید.

 

آب و هوای شوش

شوش

شوش تابستان‌های گرمی دارد. بالاترین دما تا ۵۳ درجه‌ سانتی‌گراد می‌رسد. بنابراین، بهترین زمان سفر به شوش تعطیلات نوروز و فصل سرما است. کم‌ترین دمای شوش ۱ درجه‌ سانتی‌گراد گزارش شده است.

اطلاعات ضروری شوش

شوش

  • کد شوش: ۰۶۱
  • فاصله از تهران: ۷۱۶ کیلومتر
  • مدت سفر زمینی: ۸ ساعت و نیم
  • مدت سفر هوایی تا دزفول: یک ساعت و ۴ دقیقه
  • مدت سفر هوایی تا اهواز: یک ساعت و ۱۱ دقیقه
  • مدت سفر با قطار: ۱۳ ساعت

 

مسیر سفر زمینی از تهران به شوش از قم و اراک آغاز می‌شود. در استان لرستان از بروجرد و خرم‌آباد گذر می‌کنید و سپس راهی اندیمشک می‌شوید و در نهایت به شوش می‌رسید.

به جز ماشین شخصی، با اتوبوس هم می‌توانید به شوش سفر کنید. در این صورت دو گزینه دارید. از ترمینال جنوب مستقیما برای شوش اتوبوس برقرار است. گزینه‌ی دوم سفر با اتوبوس‌های تهران به اهواز است. در این صورت، قبل از رسیدن به اهواز، در شوش از اتوبوس پیاده خواهید شد.

اگر قصد دارید با هواپیما به شوش بروید، برای دزفول یا اهواز بلیط هواپیما تهیه می‌کنید. فاصله‌ی دزفول به شوش کوتاه‌تر است.

قطار تهران به اهواز در خارج شهر شوش ایستگاه دارد.

هزینه‌های سفر به شوش

شوش خوزستان

اقامت در شوش

در شوش شب را می‌توانید در هتل و اقامتگاه‌های بوم گردی مثل ابوعلی و دورانتاش یا اهورا دانیال اقامت داشته باشید. این اقامتگاه‌ها در نزدیکی جاذبه‌های تاریخی این شهر باستانی قرار دارد. شما علاوه بر اقامت در شوش، می‌توانید شب در یکی از اقامتگاه‌ها و هتل‌های دزفول استراحت کنید و برای رفتن به شوش فاصله‌ی ۲۴ کیلومتری را طی کنید. ضمن اینکه می‌توانید در اهواز اقامت داشته و با پیمودن فاصله‌ی یک ساعت و نیمه به شوش برسید.

هزینه‌ی خورد و خوراک در شوش

رستوران در شهر شوش

خورد و خوراک هزینه‌ی خیلی بالایی نخواهد داشت و احتمالا گران‌ترین وعده‌ی غذایی را در هتل ‌آپادانا میل می‌کنید.

حمل و نقل در شوش

جابه‌جایی در شوش با اتوبوس یا تاکسی خواهد بود. ولی برای سر زدن به جاهای باستانی مانند کاخ ‌آپادانا یا چغازنبیل باید تاکسی دربست کنید.

دیدنی‌های شوش

زیگورات شوش

نقطه‌ی قوت شوش در مکان‌های گردشگری باستانی و بسیار باارزش آن است.

سفر به شوش مانند سفر در طول زمان است.در چشم بر هم زدنی به تمدن ایلام و دوران هخامنشی پرتاب می‌شوید و بازمانده‌های تمدن‌های کهن پیش چشم شما جان می‌گیرد، از پرستشگاه خشتی ایلام تا کاخ‌های هخامنشیان و موزه‌ای که تکه‌های تاریخ را نگهداری می‌کند.

معبد خشتی چغازنبیل یا زیگورات دور اونتاش یکی از ارزشمندترین یادگارهای تاریخ جهان است که خارج از شهر، در آن سوی جاده‌ی اهواز به اندیمشک قرار گرفته است.

تپه‌ی آکروپل و قعله‌ی شوش که به قلعه‌ی فرانسوی‌ها هم معروف است،‌ کاخ آپادانا که قصر زمستانی داریوش هخامنشی بوده و اکنون فقط زیرستون‌های آن دیده می‌شود و کاخ شاوور یا کاخ اردشیر دوم، جاذبه‌های تاریخی و باستانی شهر شوش هستند.

کاخ شاوور شوش

موزه‌ی شوش که در سال ۱۳۴۵ برپا شد،‌ یکی از مهم‌ترین موزه‌های اشیای ایران باستان است که بازدید از آن سفری است در طول تاریخ.

موزه شوش

اگر مایل باشید کمی از شهر دور شوید،‌ می‌توانید از هفت ‌تپه‌ی باستانی دیدن کنید و به موزه‌ی هفت‌ تپه سر بزنید. ایوان کرخه دیگر دیدنی‌ تاریخی این منطقه است.

آرامگاه دانیال نبی با گنبد زیبایش جاذبه‌ی مذهبی شوش به شمار می‌رود. 

شهر می‌گذرد و منظره‌ی زیبایی دارد. پارک بادی یا پارک میراث فرهنگی شوش محل اسکان رایگان مهمانان نوروزی است.

رستوران‌های شوش

 

رستوران هتل آپادانا، رستوران سنتی دوراونتاش، و رستوران زیگورات در میدان یازهرا غذاخوری‌های شوش هستند.

نظر خود را بگذارید